• English
  • Čeština

Začínáme

První přihlášení do hry

Pro vytváření jednotlivých postav na účtu platí pravidlo, že jejich jména musí začínat velkým písmenem a pokračovat malými písmeny a to v každém slově. Používání čísel a různých interpunkčních znaků není povoleno. Myslete i na to, že ESQ je čistě fantasy hra, tedy ne všechna jména jsou vhodná.

Po třech dnech od založení účtu se vám zobrazí výzva na vygenerování PUKu. PUK je kód, který nelze změnit a je možné se přes něj vždy přihlásit do hry, pokud ho zadáte místo svého aktuálního hesla. PUK si dobře uschovejte, lze ho zobrazit pouze jednou. PUK omezuje obchod s accounty, jejich krádeže a pomůže Vám také při zapomenutí normálního hesla. Také pouze po lognutí přes PUK lze mazat Vaše postavy. Heslo si můžete změnit ve hře pomocí příkazu .passwd.

Pár rad do začátku

Připravili jsme pro Vás rozsáhlý in-game help system, kde naleznete spoustu odpovědí na vaše otázky. Vyvoláte ho příkazem .help, nebo kliknutím na tlačítko help u vaši postavy. Naleznete zde například seznam textových příkazů, povolání, skillů, přehled abilit, pravidla, a jiné.

Začínáte v temné místnosti (Star room) jako duch, kde si zvolíte pomocí poklikání na sošku rasu. Volbu povolání provádíte až později ve hře, na rase nezávisí. Rasu lze během pobytu ve Star roomu měnit. Poté, co projdete branou, budete teleportováni náhodně do nějakého většího města. Rasa je poté už neměnná a nastaví se Vám automaticky základní povolání Wanderer.

Základní informace o postavě zobrazíte pomocí příkazu .info. Zde mimo jiné vidíte svůj aktuální level, kolik experience bodů (expů, zkušeností) máte a expy potřebné pro dosažení dalšího levelu. Zkušenosti získáváte zabíjením NPC, případně plněním questů. Po dosažení potřebného množství expů na nový level si můžete jít koupit level k mistrovi svého povolání (classmasterovi). In-game help systém Vám napoví, kde hledat svého classmastera. Classmaster wandererů se nachází kolem každého většího města. Pro koupi levlu stačí přijít k mistrovi a říct level. První level je zdarma, všechny ostatní jsou placené.

Výchozí jazyk pro dialogy s NPC je angličtina, pro přepnutí dialogů do češtiny použijte příkaz .switchlang.

Další rady:

  • Prostudujte si co nejdříve in-game help systém!
  • Nikdy nikomu neprozrazujte své heslo od herního accountu, ani GM! Opravdový GM vaše heslo nikdy potřebovat nebude. Používejte heslo, které nikdo nemá šanci snadno odhadnout. GM team případné odcizení účtu ani ztrátu/zapomenutí hesla neřeší. Doporučujeme vyhýbat se hraní z kaváren a různých heren.
  • Zabitím hráče bez flagu „criminal“ získáváte 1 kill, po dosažení 5 killů se stáváte PK (nedoporučuje se pro začátečníky).
  • Neútočte zbytečně na hráče, kteří nemají flag criminal, stanete se aggresorem a napadený Vás může zabít nebo zavolat na Vás stráže a obrat o věci. Výjimkou je, pokud je hráč aggresor a získal tento flag napadením právě Vás. V tomto případě na něj můžete zavolat stráže a bránit se.
  • Dávejte si pozor na své věci, lze o ně snadno přijít. Na výpravy si s sebou neberte zbytečné cennosti a schovávejte je do banky (banka je v každém městě, svou bankovní truhlu otevřete pomocí slova bank). Nebuďte afk ve městě, když na sobě máte drahé věci – pokud je vaše postava napadena, nikdo ji nemůže bránit, pouze Vy sám.